1999: Σπάνια πλάνα από τα αποδυτήρια της Γιουνάιτεντ μετά την κατάκτηση του Champions League

Πραγματικά διαμάντια βρίσκει κανείς στο YouTube, 23 χρόνια μετά το ιστορικό «τρεμπλ» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Τη σεζόν 1998-99 οι «κόκκινοι διάβολοι» κατέκτησαν την Premier League και το FA Cup ενώ το κερασάκι μπήκε στην τούρτα στις 26 Μαΐου του 1999 με την επικράτηση επί της Μπάγερν Μονάχου στο «Καμπ Νου» με σκορ 2-1.

Πρόκειται μάλλον για τον συγκλονιστικότερο τελικό που έχει καταγραφεί στο θεσμό του Champions League, με την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον να σημειώνει δύο γκολ στις καθυστερήσεις της συνάντησης, αφού το τέρμα του Τέντι Σέριγχαμ (90+1’) με αυτό του νυν προπονητή της ομάδας, Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ (90+3’), σημειώθηκαν με διαφορά 72 δευτερολέπτων…

Τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού:

Οι Βαυαροί δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί, αφού είχαν πάρει προβάδισμα από το 6ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάριο Μπάσλερ και ήταν έτοιμοι να ανεβούν στο βάθρο των νικητών λίγα λεπτά πριν από το φινάλε…

Το περίφημο κλάμα του Σάμουελ Κουφούρ…

Από τη βραδιά της Βαρκελώνης μπορείτε πλέον να απολαύσετε σπάνια πλάνα από τα αποδυτήρια της Γιουνάιτεντ, όπου διακρίνεται ο Φέργκιουσον να αγκαλιάζει τον Μπόμπι Τσάρλτον ενώ ο Ρόι Κιν (σ.σ. δεν αγωνίστηκε στον τελικό λόγω καρτών) λούζει τους συμπαίκτες του με σαμπάνια!

Επίσης συλλεκτικό είναι και το βίντεο από το «διπλό» επί της Γιουβέντους (3-2) στο «Ντέλε Άλπι», με τη Γιουνάιτεντ να επικρατεί με σκορ 3-2 στο δεύτερο από τα δύο παιχνίδια της ημιτελικής φάσης, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.